15. Aneb nové modly a zapomenuté hříchy - Havel, Svěrák, Nohavica

17. března 2012 v 21:40 | Správná Socka
Většina současných komunistů, pokud se snaží nějak obhajit minulý režim, argumentuje typickým: Vždyť dneska je to stejný, místo Rusáků lezem do prdele Američanům, místo Gotwalda se glorifikuje Havel atd. A jak na to reagují média? Místo aby se chovala jako demokratická média a vypálila kritkům rybník, leckdy se chovají všelijak. Je pravda, že třeba Havlův údajný románek se spisovatelkou Obermannovou byl rozmáznut pěkně, ale co se týče jeho první ženy, tam ve všech médiích vládne stále pohádkové aranžmá. Pohádka o statečném Vašíkovi a verné Olze. Přitom pokud se člověk začné trochu zajímat o Havlův život, brzy zjistí, že Havel měl bokovky vždycky. A proč to tutlat, proč některá média mají potřebu tohle místo vynechávat? Když se podívate na tehdejší disidenty, nevěrný byl málokdo. Dobře tehdejší sitauci popsala dcera P.Kohouta ve filmu Zemský ráj to napohled (že film sám je dost průměrný, to bude spíše chyba režie).

Já vím, že minálně Kohout, Vaculík, Klíma I Havel měli máslo na hlavě . Ale proč si hrát na pohádky, když mi bylo 17 viděl jsem jen černobíle, dobro a zlo, láska a nenávist, věřil jsem, že člověk ,který káže o morálce, ji beze zbytku dodržuje. Zkušenost mě naučila, že věci jsou složitejší a dodržovat všechny zásady je, zdá se, příliš těžký úkol pro většinu lidí.

(A to si ještě uvědomte, že mnozí moralisté jsou jimi jen proto, že o ně není zájem. Ono se lehce ukazuje prstem na nevěrníky, když nejsem světově proslulý spisovatel, na kterého se ženy jen lepí.)

Z některých ran se i tak, ale nikdy nevyléčím. To, jak Nohavica káže ve svých písních o morálce a pravdě a zatím bonzoval na své kamarády, to je pro mě rána, která se nikdy nezahojí.

A právě proto u mě zrada milostná, už dávno není na pořádku dne. Důležité je, že Klíma, Havel IiVaculík byli lidé, kteří neohnuli páteř. Že se nezkurvili v životě politickém a profesním. A že takoví lidé nám dnes v politice chybí. Jestli doma prováděli gangbang, je už potom vedlejší.

A někdy nezůstává jen v rovině rodinných záležitostí. K duu Smoljak-Svěrák chová tisk takovou úctu, že zmiňovat jejich podpis anticharty, se jaksi stále moc nenosí. Ale budiž, ta anticharta se v tisku občas objeví, jaké bylo však moje překvapení, když jsem konečně viděl Menzlovu úlitbu režimu Kdo hledá zlaté dno a zjistil, že scénář s ním psal i Svěrák. Četl jsem o tom filmu mnohokrát, vždy je zmiňován jako skrvna na pověsti Menzla, Svěrákovo jméno nikdy zmíněno nebylo. Opět, proč tvořit nové kulty? Svěrák je bezesporu asi nejvýraznější osobnost české kinematografie, ale nedělejme z něj kult, neskrývejme jeho selhání.

Co tedy s dnešními idoly?
Neříkám, že bychom pikantériemi jejich nevěr měli zaplnit stránky bulváru, ale myslím si, že při hodnocení těchto osbností, bychom neměli vynechávat některé kapitoly. Jinak opravdu nebudeme o moc lepší, než minulý režim.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Franta Franta | 22. března 2012 v 15:49 | Reagovat

Havel byl jen dosazenou loutkou, aby předání moci proběhlo tak nějak v poklidu a nikdo nevisel. Když si vezmu, kolik komunistů je v PSP a vládě, byla to asi chyba.. Kdyby nebyl Havel, byl by to někdo jiný. Havel jako prezident lezl do zádele USA a spol. a jeho "humanitární bombardování" je už legendou.. Klause jsem rád neměl, ale jako prezident mi sedí lépe, má svůj vlastní názor, sympatizuji s ním v pohledu na EU.. (samozřejmě, má i své excesy jako třeba chilská propiska..)

2 Správná socka Správná socka | 22. března 2012 v 21:51 | Reagovat

Já to mám přesně opačně. Neřekl bych, že generace Havla(a tedy i on) neměla svůj názor. Jen se logicky přimkla k USA. Ono vůbec jako spisovatel a esejista Havel svůj  názor jednoznačně měl, jen s ním možná nesouhlasíte. Zatímco moje generace, která pamatuje komunismus jen z dětství, už pochopitelně nevnímá USA tak pozitivně. Nejvíc se to ukázalo na radaru, Havlova generace prostě nedokázala pochopit, že ten kdo není pro radar, nemusí být nutně člověk prorusky orientovaný. Bombardování je kravina, každý státní činitel si musí vybrat strany (Izrael vs Palestina apod.), musí zaujmout stanovisko a tudíž každému se dá vytknout, že podporuje nějakou genocidu, jeho podpora bombardování byla chyba, ale věřte mi, že stejný prohřešek by se dal vytknout každému prezidentovi(i Klausovi), v téhle pozici musíte dělat kompromisy. Havel měl nějaký charakter a názory za které se nechal zavřít na osm let do kriminálu. Byl statečnější než 99 procent tohoto národa. Klaus byl typický prorežimní vychcánek, který za komančské peníze sjezdil zadara půlku světa a dneska chce zavést školné. Když mu někdo připomene, že on si vesele požíval veškerých výhod a sám žádné školné neplatil, tak se urazí jak panenka. Navíc Klaus doteď odmíta téměř jakákoliv pochybení při privatizaci, i ten obecní pablb z 6B dnes ví, že to bylo naprosto nekontrolováná rozkrádačka, ale Klaus se pořád plácá po rameni, jak že tu privatizaci zvládli ( já vím, že je to logické, že zákony a stát na ty podvody nebyly připraveny, netvrdím, že za všechno může Klaus, ale já si snad nepamatuju, že by ten člověk někdy uznal, že neměl pravdu - jo, teď po roce se myslím omluvil za tu propisku, jenomže propiska je to poslední, co bych mu vyčítal.)

3 Franta Franta | 26. března 2012 v 0:25 | Reagovat

Že Havel své názory měl a seděl za ně, to v žádném případě nepopírám. A abych byl objektivní a udělal si názor na jeho tvorbu, musím se podívat na některá jeho díla (což jsem zatím neudělal, ale mám to v plánu), zatím tedy nemohu hodnotit. Že se u nás i díky Klausovi po*rala privatizace je také jasné, Klaus rozhodně není svatý a je to stejný gauner jako ti ostatní, co byli a jsou ve vládě nebo poslanecké sněmovně. Ale ať už ti pánové byli/jsou jací jsou, pokud se budeme bavit jen o osobě prezidentské, pak Klaus mi tam sedí o 100% více. Samozřejmě to jde ruku v ruce s mým názorem na světovou a EU politiku, patřím do té "novější" generace, o kterém jste mluvil v komentáři..

4 Wujc Wujc | 8. května 2012 v 4:51 | Reagovat

Odbočím od Havla a Klause, škoda slov... Co ale s tím Nohavicou, nebo Svěrákem (a dalšími)? Možná je ten kult vytvářen proto, že drtivou většinu lidí nezajímá, jací jsou po stránce osobnostní, ale zájem se soustředí na jejich dílo. A tak je to dle mého v pořádku. Neříkám zavírat oči před jejich chybami, ale nedramatizovat to vzhledem k jejich roli ve společnosti. U těch politiků už je to jiný level...

5 Správná socka Správná socka | 8. května 2012 v 19:19 | Reagovat

Jistě, já mám jen obrovský problém s tím ignorovat, že se někdo chová naprosto v rozporu s tím, co hlásá. Ale holt nikdo není svatej. S politiky je to ještě horší, dnes v době internetu v podstatě neexistuje člověk, na kterého by se něco nenašlo. A pokud ano, kdo nám zaručí, že nějakej slušňáček s čistým štítem bude lépe vládnout, než někdo, kdo kdysi udělal nějakou chybu, kterou mu teď média otloukají o hlavu. Opravdu nevím, jak se tohle v budoucnu vyřeší, dřív jsem si myslel, že lidi si prostě zvyknou, že na každého se dá najít špína, ale tak to není, lidé chtějí pranýřovat-ostatně můj blog je možná důkazem, že i já nejsem jiný. Tož nevím, asi budeme muset politiky pěstovat jak v Matrixu, někde na polích uzavřené od okolí.

6 Médea Médea | 15. května 2012 v 20:29 | Reagovat

Zajímavé, jak je každý skvěle zná...hlavně Havla. Myslím, že ani on se tak dobře neznal a tolik o sobě nevěděl, kolik, zdá se , ví každej druhej..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama