13.O polit.koreknosti a ageismu

11. března 2012 v 21:23 | Správná Socka
Myslím, že s politickou korektností u nás to není tak horké, jak se nám mnozí snaží namluvit. Jasně, v médiích prostě píší místo cigán Róm a mnohdy etnicitu vědomě neuvádí. Je to samozřejmě naprosto hloupé a dělá to rasismu medvědí službu. Pachatelé s trvalým bydlištěm v brněnském Cejlu, odcizili kovové okapy v hodnotě 20 000kč, které posléze prodali do okolní sběrny. Kdopak to asi bude? Že by nějaký Vientnamec, co si odskočil zakrást ze své večerky, kde dře od rána do večera? Zkrátka a dobře, média neřeknou mnohé na plnou hubu, ale internet zpravidla hned dodá všechny nevyřčené informace. Takže celé to strašidlo politické koretnosti je uměle vyvolané. Stěžují si zpravidla akorát ti nebožáci, kterým vadí, že nemůžou na Novinkách svobodně napsat: Já bych všechny ty cigoše naložil na loď a poslal někam do Indie, anebo to rovnou prohnat komínem.

Daleko horší je situace u tzv. ageismu. Už skoro deset let bojuju se svýma kamarádkama za právo říct např. o nějaké pětačtyřicetileté herečce, že mě nepřitahuje a je stará. Často jsem schytal sadu. Ty pohledy plné odporu, kterými mě mnohdy spražily. Co je na tom tak divného, že se mi třeba v pětadavaceti nelíbila o 20 let starší herečka? Poukázat na přirozený fakt, že nikdo z nás nemládne, se prostě nemůže.

Naposledy se o tom přesvědčil Ricky Gervais, který moderoval Godlen Globe Ceremony. Jeho úžasný vtípek bych přeložil asi takto: Opravdu vyjdou tvůrci Sexu ve městě 2 letos na prázdno? Hm, škoda, byl jsem si jistý, že tým, který photoshopem vyretušoval jejich plakáty, dostane cenu za speciální efekty. Ne vážně, děvčata, už toho nechte, my víme kolik vám dopravdy je. Já si například pamatuju, že jsem jednu z vás viděl už v epizodě Bonanzy ( slavný seriál z let 59-73)
Reakce hysterických hereček na sebe nedaly dlouho čekat. Jinými slovy prezentovat se na plakátě jako pětadvacítka je OK, ale když na to někdo upozorní, je to odporný hrubián.

Já si takhle jednou dovolil říct mé kamarádce, že některé Madoniny klipy, kde se obtáčí okolo mladých modýlků a kroutí se v sexy pózach, ve mně vyvolávají spíš soucit, ale rozhodně mě nijak nerajcují. Strhla se snad hodinová hádka. Madonna samozřejmě vypadá dobře, ale na svůj věk. Doprčič, copak být slavnou zpěvačkou, znamená muset se v šedesáti obtáčet polonahá kolem tyče? Act your age, říkají angličané, ale to, zdá se, není v příliš v módě. A vůbec, pryč s tím pokrytectvím, proč by měl i třeba šedesátiletý chlap tvrdit, že se mu líbí žena jeho věku víc, než nějaká dvacetiletá modelka. Věk cca 15-40 ( zálěží, jak se kdo udržuje) je prostě doba, kdy jsou všichni nejkrásnější, dřívě se lidé ani delšího věku nedožívali, tak proč lhát a tvrdit padesátileté manželce, že je stejně sexy, jako někdo o dvě generace mladší? Něco jiného je ageismus v práci, kdy vás nezaměstnají, protože jste podle nich starý, to je samozřejmě reálný problém.

Většina žen vnímá své strárnutí velmi obtížně. Ty toužebné pohledy, které se na ně léta upíraly, najednou mizí. A když už se za mnou nikdo neotáčí, tak to osolím aspoň svému okolí, jen ať se opováží mi někdo říct, že už nejsem sexy. Nepříjemně mi to celé připomíná pohádku o císařových šatech, společnost prostě vyžaduje neustále všem ženám vykládat, jak jsou krásnější a krásnější. Někdo tomu říká galantnost, já tomu říkám pokrytectví.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama