11. Stahujou jen socky

14. února 2012 v 21:29 | Správná Socka
V novinách se najednou nepíše o ničem jiném než o stahování. Debaty se točí v kruhu. Co však příliš často nezaznělo?
1.

V některých oborech nejste bez stahování téměř konkurence schopní. Ku příkladu filmový a hudební publicisté, nebo tvůrci. Jak jinak chcete naposlouchat a nakoukat ty kvanta hudby a filmů. V knihovně? Pujčení cdčka v knihovně dnes stojí skoro stejně jako koupě alba v digitální podobě. Pokud si chcete udělat přehled, musíte vidět a slyšet desítky tisíc filmů a alb. Kde na to má člověk vzít? Ano, je to ubohý alibismus, ale tak to prostě je. Pro mě je důležitejší, že tihle lidé mají hudbu a filmy rádi a proto je i kupují. I já mám doma slušnou sbírku filmových a hudebních klenotů, nepopírám ale, že kdybych si chtěl koupit všechny díla mých oblíbenců, tak bych musel být milionář. Lidé vždycky sdíleli hudbu a filmy, je to silnější než jejich zásady a pochybuju, že se to někdy změní.

2.
Hodně se psalo o novodobém zbojnictví. Ale nejde jen o to krást, jde spíš o to mít vliv na to, co se vydává a točí.

Jakou má občan šanci ovlivnit co do něj média chrlí? U komerčních nulovou, u veřejnoprávních minimální. Občan si platí Českou televizi, aby ku příkladu natáčela adaptaci zavražděné Simony Monyové (Tchýně a uzený). O mrtvých jen dobře, ale co má tahle autorka brakové literatury společného s kulturou, či uměním?

Český rozhlas s rozpočtem v řádech desítek milionů nedokáže zaměsnat ani dramaturga na plný úvazek. A tak nam za naše peníze vybírá v Radiožurnálu hudbu stojvedoucí metra. A ještě se vymlouvá, že on nic, že to všechno počítač. Kdo ale sází do počítače kulturní klenoty jako je zpěvačka Kristýna?

Fond pro podporu české kinematografie zamítne podporu scénáře o Čunkovi talentovaného Roberta Sedláčka a místo toho dá miliony na kdejakou kravinu. Například dokument Ztracená dovolená (2006), filmaři veselé cestují i za peníze nás daňových poplatníků a pátrají po Číňanech na fotkách. Nic samozřejmě nevypátrají a tak ke konci filmu udělají to, co měli udělat hned a zkontaktují čínské velvyslanectví, které jim je najde. Kdyby to ale udělali hned, tak nemá film 85 minut, ale 5 a štáb by si za naše peníze pěkně nepocestoval.

Občan je bezmocný, z jeho peněz se platí kraviny a on s tím nemůže nic dělat. Ale je tu stahování, občan může tak jako Robin Hooda podporovat začínající umělce, o kterých ví, že si na sebe sotva vydělají. Když mám v peněžence 300kč, tak je dám radši za nové album WWW, než za Pearl Jam. Eddie Vedder se možná naštve, ale věřím, že bez mých tří stovek přežije ( Mimochodem mám originálku Ten a Vitalogy, takže zas Eddie nemůže říct, že bych ho vždycky jen okrádal.)

Navíc kvalitní filmy a hudbu můžete na netu doporučit a braky pomluvit. Dá se tedy říct, že i když si nic nekoupíte, můžete autora podpořit. Vezměte si už zmiňovaného Roberta Sedláčka, momentálně je z něho hvězda českého filmového nebe. Novináři o něm pravidlně píší jako o nejlepším českém režisérovi. A přitom tento režisér začal tak, že natočil tři filmy na které skoro nikdo nepřišel. Ale lidé o nich mluví a píší a on díky tomu dostal možnost dál točit, protože návštěvnost není všechno.

Tohle "zbojnické přerozdělování" má tedy i svá pozitiva. I proto hudební vydavatelé tolik bijí na poplach, lidé přestali kupovat ty hrůzy, co do nás cpou a začali si pečlivě vybírat koho podpoří.

Celý tento článek vyznivá jako jednoznačná podpora stahování, ale já si samozřejmě uvědomuju, že stahování umělcům škodí. Snažím se podporovat zejména ty, kteří nejsou součástí středního proudu, protože vím, že se ztěží uživí.
Loučím se s pozdravem:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Médea Médea | 14. května 2012 v 22:21 | Reagovat

Jo, je to strašný, ale můžou za to jen a pouze lidi a prachy..tupý dav konzumentů. Který je stále víc tupější a tak vznikají stále tupější filmy, seriály, Míšo-Davidovská a Evo-Vaškovská hudba. A tím se zas jen tupost prohlubuje a tak pořád dokola. Nemůže za to žádná imaginární zlá postava někde nahoře. Můžeme za to my!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama